Drevni Egipćani i seks
Prema rezultatima najnovijih istraživanja, stari Egipćani su ljubav vodili uglavnom leti, mahom u julu i avgustu, što znači da je u martu i aprilu bilo 20 odsto više porođaja nego tokom drugih meseci. Razlog je, po svoj prilici, bilo povezivanje plodnosti sa poplavama Nila.
Do ovih zaključaka naučnici su došli ispitivanjem groblja u oazi Dakleh u Egiptu, gde su prilikom iskopavanja 765 grobova mogli da ustanove tačan mesec u kom je pokojnik preminuo, jer su svi grobovi bili okrenuti u pravcu izlazećeg sunca.
Prema izveštaju objavljenom u stručnom časopisu „Lajv sajens”, otkriveni su i grobovi 124 bebe preminule od 18 do 45 nedlje nakon začeća – a kad su spojili ove dve informacije, naučnici su lako mogli da izračunaju koje vreme je među Egipćanima bilo najpopularnije za seks.
Zaključak ih je prilično iznenadio, jer se u drugim mediteranskim kulturama tokom letnjih meseci sa vrelom klimom uglavnom začinje manje beba, između ostalog i zato što vrućina nepovoljno utiče na libido i na broj spermatozoida.
Egipćani su, međutim, izgleda verovali da plodnost koju donose polave Nila mora povoljno uticati i na njihovu sopstvenu plodnost. I stanovnici oaze Dakleh su, kao i ostali njihovi sunarodnici, verovali da je reka tesno povezana s plodnošću svega što na njihovoj zemlji živi, a poplave tokom letnjih meseci pratile su i velike svečanosti i proslave, što je Egipćane činilo raspoloženima za ljubav.
U doba godine koje se smatralo „nepovoljnim” za začeće u upotrebi je, sem toga, morala biti i naka vrsta kontracepcije, a naučnici veruju da su recepti za sprečavanje začeća, koji su između ostalog, uključivali i izmet krokodila, bili dovoljno neprijatni da većinu parova potpuno odvrate od seksa.
Izvor: Blic