Kako da izlečite vaginalni sekret prirodnim putem
Kako sprečiti i lečiti vaginalne infekcije i vaginalni sekret – rešite ih se na prirodan način. Saznajte koji su to narodni lekovi i na koje sve prirodne načine možete smanjiti i izlečiti vaginalne infekcije pa samim tim i vaginalni sekret.
Uzroci vaginalnog sekreta
Uzročnici vaginalnog sekreta su antibiotici, kontraceptivne pilule, bakterijska vaginoza (bakterijska infekcija koja se najčešće javlja kod trudnica ili žena koje imaju više seksualnih partnera), ispiranje vagine mirišljavim sapunima ili losionima, gljivične infekcije, vaginitis (iritacija u vagini ili oko vagine) ili neki teži oblici bolesti kao što je rak grlića materice, dijabetes, hlamidija ili gonoreja i trihomonijaza, koje predstavljaju seksualno prenosive infekcije.
Kako podstičete vaginalni sekret?
– Ishrana bogata ugljenim hidratima, kojima se gljivice hrane.
– Konzumiranje većih količina alkohola, koje se u procesu probave pretvaraju u šećer i hrane gljivice.
– Stresan život i nedovoljna količina sna.
– Nošenje mokrog kupaćeg kostima, jer se gljivice u vlažnoj okolini brže razmnožavaju.
– Neredovna ishrana i konzumiranje previše kisele hrane.
– Nošenje preuske odeće (pantalona i tanga gaćica, u kojima telo ne diše)
– Svakodnevno korišćenje dnevnih uložaka i tampona.
– Trudnoća i dijabetes.
– Pranje gaćica na temperaturi nižoj od 60 stepeni.
Narodni lekovi protiv vaginalnog sekreta
Srećom, postoje i prirodni lekovi za rešavanje ove vrste problema. Dve do tri infekcije gljivicama za godinu dana nisu razlog za brigu, ali ako se one javljaju češće, tada prirodni lekovi nisu dovoljna pomoć i potreban je pregled lekara, koji će utvrditi razlog slabog imuniteta.
Biljne metode lečenja bakterijske vaginoze
Bakterijska vaginoza je neprijatno stanje u kome se štetne bakterije prenamnože i ometaju normalnu floru vaginalnog trakta žene. Bakterijska vaginoza potpada pod vaginitis, i mogu je uzrokovati bakterije, gljivice ili paraziti. Pored svraba, peckanja i bola tokom seksualnog odnosa ili pri mokrenju, bakterijska vaginoza izaziva vaginalni sekret sive ili bele boje koji miriše na ribu. Lečenje često podrazumeva antibiotike koji se izdaju na recept, mada suplementi kao što su ulje čajevca i vitamin E mogu smanjiti neke od pratećih simptoma. Pre korišćenja bilo koje vrste lekova i suplemenata protiv bakterijske vaginoze, konsultujte se sa lekarom.
Beli luk protiv gljivica
Pojačan unos belog luka deluje kao prirodni lek protiv gljivica i bakterija, zbog sumpornih glikozida, vitamina i ulja. Beli luk se može stavljati direktno u vaginu, tako što se režanj oljušti i umota u čistu gazu poput tampona, a zatim se stavi u vaginu. Pazite da deo gaze ostane van vagine, da biste mogli lakše da je izvučete. Ako dođe do osećaja intenzivnog peckanja, izvadite beli luk. Terapija se treba sprovoditi sve do prestanka simptoma.
Vitamin E
Avitaminoza (nedostatak vitamina) je povezana sa nekim infekcijama, uključujući i bakterijsku vaginozu. Prema jednom istraživanju 2007. godine u “Journal of Nutrition“, nedostatak vitamina E može smanjiti imunitet žene i samim tim je učiniti podložnom bakteriskoj vaginozi. Istraživanje je pokazalo da veći unos vitamina E, zajedno sa drugim sastojcima kao što su folati i kalcijum, smanjuje rizik kod žena da se pojavi teži oblik bakterijske vaginoze.
Jogurt za dobre bakterije
Jogurt i razni probiotici su saveznici dobrih bakterija i samim tim neprijatelji gljivica. Pri pojavi gljivica pijte oko pola litra jogurta na dan. On može umanjiti svrab i crvenilo, ako ga nanesete direktno na zahvaćenu sluzokožu. Ostavite desetak minuta i potom isperite vodom.
Aloe Vera
Aloe Vera je vekovima poznata po svojim čudesnim dejstvima, među kojima su i baktericidno i fungicidno dejstvo (uništava bakterije i gljivice). Kreme sa visokim procentom Aloe Vera-e deluju izuzetno blagotvorno kada se aplikuju vaginalno, tako što brzo i efikasno ublažavaju infekciju i regulišu ph vagine.
Eterična ulje protiv gljivica
Eterično ulje gospine trave, odnosno kantarionovog ulja i čajevca može suzbiti gljivice, ali pritom treba paziti na kvalitet i količinu ulja kako ne bi došlo do alergijske reakcije. Nekoliko kapi specijalizovanih ulja možete nakapati na tampon i staviti u vaginu. Još jednostavnije rešenje su biljne vaginalete koje se kupuju u apotekama.
Ulje iz srca koštice kajsije
Ulje iz koštice kajsije ima antimikrobna svojstva, uglavnom zbog glikozida i amigdalina. Amigdalin, koji se takođe nalazi u srcu gorkih badema, izvor je molekula cijanida, koji efikasno ubijaju bakterije i gljivice. Ovo ulje može da se koristi kao nosač za ostalo bilje i eterična ulja kojima se ispira vagina, ili se može direktno primeniti na spoljnjem delu vagine. Ulje iz koštice kajsije može izazvati peckanje i golicanje ako se nalazi u većim koncentracijama.
Soda bikarbona za alkalno stanje
Soda bikarbona pospešiće alkalno stanje organizma, u kojem se gljivice teže razmnožavaju. Možete pripremiti smesu od dva litra pokuvane vode sa dve kašike sode bikarbone i svakodnevno ispirati vaginu tokom mesec dana, osim za vreme menstruacije.
Ulje origana
Ulje origana je najjače od svih antimikrobnih biljnih ulja i ekstrakata, pa se mora voditi računa da se pravilno ublaži ako se koristi unutar vagine (za ispiranje ili natapanje tampona). Dva antimikrobna jedinjenja u ulju origana su karvakrol i timol. Karvakrol je moćniji od timola i može da ubije širok spektar bakterija, virusa, parazita i gljivica, uključujući i Candidu albicans. Timol ima slabije antimikrobno dejstvo, ali je efikasan u jačanju imuniteta.
Ehinacea protiv bakterijske vaginoze
Ehinacea je biljka koja jača imuni sistem i bori se protiv simptoma prehlade i gripa . Ehinacea ima isceliteljsko dejstvo na gornji respiratorni trakt, sprečava bakterijsku vaginozu, služi kao antibiotik i ojačava imuni sistem.
Kantarionovo ulje protiv gljivica
Čisto prirodno kantarionovo ulje vrlo je uspešno u dugoročnom lečenju gljivica. Stavite malu količinu ulja na tanjirić i malo namočite tanki tampon. Sam tampon ne sme biti natopljen. Menjajte tampon i ponavljajte sve dok simptomi ne nestanu.
Neven
Cvet nevena se koristi eksterno (spolja) za rane, opekotine i kožne poremećaje, a interno za lečenje digestivnih problema, oralne upale, čireve i menstrualne poremećaje. Neven sadrži moćne flavonoide, saponine i triterpene, koji imaju antibakterijsko i antiinflamatorno dejstvo. Neven smanjuje vaginalni sekret. Raspitajte se u apoteci da li prave vaginalete od nevena i vitamina za ublažavanje upale i iritacije bakterijske vaginoze.
Ishranom protiv bakterijske vaginoze
Kada se radi o gljivičnim infekcijama, važno je da se izbegava hrana koja podstiče razvoj bakterija ili koči imuni sistem. Eliminišite, barem privremeno, hranu kao što su mlečni proizvodi, rafinisani šećeri, belo brašno i hleb, kafa, i druga pića sa kofeinom i alkohol. Jedite namirnice koje su bogate B vitaminom, kao što su mahunarke, orasi, integralne žitarice i tamno zeleno lisnato povrće. Takođe, treba jesti hranu koja sadrži mnogo vlakana i antioksidanata poput svežeg voća i povrća, a treba smanjiti unos masne hrane poput maslaca ili margarina. Pored toga, treba unositi puno vitamina C, cinka i treba piti probiotike da se dodatno ojača imuni sistem.
Upozorenja
– Naravno, ako imate partnera, obavezno je lečenje za oboje, jer ako se žena izleči a muškarac ne, muškarac će prvim sledećim seksualnim odnosom preneti uzročnika sekreta i krug će se nastavljati.
– Nemojte imati seksualne odnose do oporavka.
– Idite ginekologu ako mislite da imate abnormalan vaginalni sekret
Izvor: Opušteno