Sve više mladih inficirano hlamidijom
Novi Sad: neinformisanost i nedovoljno znanje prečica do bolesti
Nije tajna da se starosna granica stupanja u seksualne odnose u „modernom dobu” spustila, što je, između ostalog, dovelo i do kulminacije seksualno prenosivih bolesti. Iako poznate stotinama godina i danas predstavljaju čest uzrok oboljevanja, a zbog nestalnosti u ponašanju mladih i nedovljne informisanosti, ova stanja su vrlo česta.
Kako saznajemo u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata Novog Sada (ZZZSNS) među mladima raste broj pacijenata koji su inficirani hlamidijom i humanim papiloma virusom koji izaziva kondilome ili polne bradavice, dok je broj obolelih od gonoreje i sifilisa u opadanju.
– Od polno prenosivih bolesti najgore varijante su one sa humanim papiloma virusom, jer za te infekcije, koje inače traju dugo, ne postoje metode kojima možemo da odredimo kako su izazvane, od kojeg partnera i da li će se ponovo pojaviti – navela je ginekolog-akušer dr Gordana Marinković. – Veliku ulogu igra i otpornost organizma, jer danas devojke rade „moderne stvari” koje pogoduju infekcijama poput uklanjanja stidnih dlačica čime skidaju i površinski sloj kože koja postaje prijemčivija za viruse.
Dodala je da ovakvi virusi kod devojaka, kroz izvesno vreme, mogu da naprave promene na grliću materice i stvore prekancerogena stanja.
Kako kaže, bolesti poput hlamidije, mikroorganizma koji je između virusa i bakterije, leče se antibioticima, ali je neophodno da u tome učestvuju oba partnera. Manje komplikovane bolesti su bakterijske infekcije, a najlakše za izlečenje su one izazvane gljivicama.
– Gljivične infekcije nastaju na primer zbog korišćenja raznih loših sredstava za intimnu higijenu kao što su dnevni ulošci koji se koriste umesto pamučnog veša, a presvučeni su raznim veštačkim mirisnim komponentama. To izaziva razne ekceme i alergije – predočila je ova lekarka.
Veliki problem predstavljaju pacijenti kod kojih postoji infekcija, ali nemaju nikakve smetnje. Tako se broj obolelih širi, jer se infekcija ne leči, te se nesvesno prenosi i na seksualne partnere. Lekaru se obično javljaju već kada je bolest u odmakloj fazi, kada nastanu komplikacije.
Naša sagovornica smatra da se mladi najčešće zaraze menjajući seksualne partnere. Kako je objasnila, devojke koje stupaju rano u odnose, u osnovnoj i srednjoj školi, kad donji genitalni trakt još nije dovoljno zreo, daleko su ugroženije u studentskim danima nego one koje to učine kasnije.
Za najadekvatniju zaštitu smatra onu fizičku, odnosno upotrebu kondoma, kao i preventivne razgovore koje, uostalom, i sprovode u ZZZSNS. Pored toga, imaju i razne programe kao što je priprema za kontracepciju kako bi devojke saznale koje pilule smeju koristiti.
– Problem je što mladi ne znaju ili znaju nedovoljno ili pak misle da znaju. Ako se ne zaštite, a imaju nepouzdanog partnera, bolest će se lakše preneti. Moraju biti svesni da stupanje u seksualne odnose kao odrasli jeste privilegija ponašanja, ali time imaju i obavezu da se ponašaju kao odrasli – zaključila je dr Gordana Marinković, dodajući da ukoliko postoji „navika” redovnog odlaženja kod frizera, kozmetičara, u solarijum, onda najmanje dva puta godišnje treba posećivati i ginekologa.
Izvor: Dnevnik