Da li je i zašto je dijalog o seksu i dalje tabu tema?
Sigurno ste do sada bezbroj puta čuli ili pročitali savete kako da povratite strast, doživite najintenzivniji orgazam i isprobate neku novu vratolomnu pozu, ali vam to nije bilo od velike pomoći. Nije ni čudo. Sve je to lepo i poučno, ali ne baš naročito primenljivo jer većina bračnih parova i ne pokušava da otvoreno razgovara o svojim seksualnim potrebama i željama. Da li je u 21. veku razgovor partnera o seksu i dalje tabu tema?
– Podaci govore da jeste. I to ne treba da čudi jer su mnogi muškarci i žene još u detinjstvu naučeni da je sramota razgovarati o „onim stvarima“. Osim toga, pričom o ovoj temi razotkrivamo najdublju intimu koja može da uplaši i povredi partnera. Taj strah nam ne dozvoljava da glasno izgovorimo šta mislimo i želimo – kaže Tatjana Bošković, REBT psihoterapeut.
Zašto je razgovor važan?
Vaša tela su različita, imate drugačije potrebe, pa je zbog toga važno da razgovarate o tome šta želite, šta vam prija, bez da mislite da je to tabu tema.
– Očekivati da dobar partner mora da čita vaše misli i da sam shvati šta vi volite a šta ne jeste velika greška. Mnoge žene se naljute na svog partnera verujući da ih on zapravo ne razume ili odluče da se dure, ćute, prekidaju komunikaciju i postaju sve nezadovoljnije. A nezadovoljna žena muškarcu nije privlačna. Zato o seksu pričajte samo onda kada ste oboje smireni i opušteni. Pravi trenutak može da bude i posle vođenja ljubavi jer ste tada, zahvaljujući pojačanom lučenju endorfina, opušteniji i spremniji za razgovor. Ovu temu možete da potegnete i pre spavanja, dok ležite jedno pored drugog. Mnogo je lakše razgolititi se psihički i mentalno, otkriti svoje fantazije u trenutku kada ste i fizički razgolićeni. Priljubljenih tela, ali bez kontakta oči u oči, lakše ćete izreći ono što na dnevnom svetlu ne biste prevalili preko usta – savetuje Tatjana Bošković.
Ne napadajte i ne optužujte partnera. Razgovor o seksu treba da vežbate, a to znači da s vremena na vreme, bez obzira na to da li imate problema ili ne, razgovarate o tome što vam se sviđa ili ne sviđa.
Kako započeti razgovor?
– Kada budete u stanju da o svemu otvoreno razgovarate, vaša veza će se produbljivati, bolje ćete se upoznati i lakše ćete rešavati i druge, veće probleme, koji nemaju veze sa seksom.
Planiranje razgovora o seksu može vam izgledati neiskreno, ali nije tako. Seks je za mnoge vrlo osetljiva tema, pa joj tako i pristupite.
– Započnite razgovor pozitivnom „Ti“ rečenicom: „Ti si stvarno dobar ljubavnik i ja uživam dok vodimo ljubav. Volela bih da razgovaramo o seksu.“ Obavezno proverite da li je on u tom momentu zainteresovan za razgovor i pitajte ga: „Jesi li za?“ Zatim pređite na „Ja“ govor u kojem ćete govoriti o svojim željama, potrebama, fantazijama: „Ja bih želela da… “ Slobodno recite šta vas uzbuđuje i šta vam prija. Na kraju proverite šta on misli o tome, da li bi i njemu to prijalo. Tako će mu biti jasno da želite dogovor, da vam je važno šta on misli i želi, da je pozvan na razgovor, a ne prozvan na kritiku.
Možda nećete morati da koristite reči, već će vam neverbalna komunikacija biti dovoljna. Međutim, ako vaš partner radi nešto što vam ne prija, recite mu. Na trenutak će vam biti neprijatno, biće mu žao što je radio nešto pogrešno, ali ćete nakon toga oboje biti sigurni da možete jedno drugom da kažete sve i da vam seks više nije tabu tema.
Držite emocije pod kontrolom dok vam partner iznosi svoje želje i nemojte to da shvatate kao napad, već kao konstruktivnu kritiku koja će vam pomoći da se oslobodite i bez zadrške uživate u seksu.
I, što je najvažnije, zaboravite na stid. Njemu mesta nema u spavaćoj sobi. Oslobodite se i uživajte.
Izvor: Blic Žena