Polno prenosive bolesti u porastu
Edukacija spala na niske grane
Istraživanja Ministarstva zdravlja pokazala su da u Srbiji ima 58 odsto seksualno aktivnih adolescenata, a tek svaki treći koristi zaštitu prilikom seksualnih odnosa. Istraživanje Udruženja za reproduktivno zdravlje govori da se više od polovine mladih u Srbiji (53 odsto) izjasnilo da nema dovoljno informacija o savremenoj kontracepciji iako je preko 85 odsto njih navelo da im je seks u vezi veoma važan. Naravno, polno prenosive bolesti nisu vezane samo za mlade.
Statistika pokazuje da su registrovane polne bolesti ređe u uzrastu od 15 do 19 godina, što se tumači ređim odlaženjem mladih kod ginkologa, a veliki broj adolescenata na takve preglede uopšte ne ide. Polno prenosive bolesti nisu retke ni u kasnijim godinama života.
Podaci Instituta za javno zdravlje „Batut” govore da je najviše obolelih od polne hlamidijaze, koja je najučestalija infekcija koja se prenosi polnim putem. Prošle godine registrovan je 1.451 slučaj te bolesti, i to 637 u Vojvodini sa stopom od 33 slučaja na 100.000 stanovnika, odnosno 814 slučajeva u centralnoj Srbiji s upola manjom stopom od 15 slučajeva na 100.000 stanovnika. Osim toga, registrovano je i 2.702 slučaja sifilisa, gonoreje i side.
Najveći broj slučajeva polne hlamidijaze tokom prošle godine registrovan je na teritoriji grada Beograda – 586, sledi Severnobački okrug sa 375 prijavljenih slučajeva i Južnobački okrug s 244. Polne hlamidijaze su lane bile u porastu za trećinu. Kako ističu u „Batutu”, ohrabruje podatak da je za prva tri meseca u ovoj godini prijavljeno 268 slučajeva sifilisa, gonoreje i polne hlamidijaze, što je 27 odsto manje u poređenju s istim periodom lane, godine kada je registrovano 367 slučajeva.
– U cilju sprečavanja i suzbijanja polnim putem prenosivih infekcija, organizovana su i sprovedena aktivna epidemiološka i laboratorijska ispitivanja kod svih registrovanih obolelih i njihovih seksualnih partnera, kao i edukacija stanovništva i populacija pod povećanim rizikom o merama zaštite od polno prenosivih infekcija – kaže epidemiolog u „Batutu” Danijela Simić.
– U narednom periodu treba unaprediti i prijavljivanje polno prenosivih bolesti, posebno iz privatnog zdravstvenog sektora, treba kontinuirano sprovoditi edukaciju i promociju bezbednijeg seksa i značaja savetovanja i testiranja.
Izvor: Dnevnik