Uvođenje seksualnog obrazovanja
Naučili smo dosta o seksu na internetu, ali ne znamo sve
Vojvođanski srednjoškolci dobili su novi predmet – seksualno obrazovanje. U 10 škola đaci će učiti o trudnoći, kontracepciji, seksualnim odnosima… Kako kažu, već su dosta upućeni u tu tematiku zahvaljujući internetu, ali očekuju još znanja.
Jedna od škola gde je počela nastava iz zdravstvenog vaspitanja o reproduktivnom zdravlju je vršački školski centar „Nikola Tesla“. Vatreno krštenje imali su učenici II/2 odeljenja, zanatski smer, svi dečaci.
– Teško je zaključiti iz prvog časa kakav će biti novi predmet. Ipak, verujem da ćemo naučiti dosta važnih stvari iako smo zahvaljujući internetu poprilično upućeni u ono što nas očekuje u novom predmetu. Osim toga, veoma je prijatan odnos s predavačima koji su nam bliži po godinama od redovnih profesora. Ipak, malo je monotono bez devojaka, verujem da bi predavanja bila zanimljivija da nismo čisto muško odeljenje – kaže David Jovanovski (16).
Za razliku od redovnih predmeta, zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju ne predaju profesori, već studenti.
– Predavači su studenti završne godine medicine i psihologije, a novi predmet će pohađati samo učenici drugih razreda, koji su u prošloj školskoj godini imali eksperimentalno anketiranje o ovom predmetu i slušaće ga jednom nedeljno – objašnjava pedagog Dragan Popov.
Upravo su predavači za sada ostavili najjači utisak kod učenika. Način rada nesvakidašnji za naš obrazovni sistem, ali i mala razlika u godinama doprineli su tome da se poverenje izrodi od prvog dana.
– Veoma je neobično počeo čas. Najpre su nas predavači zamolili da ustanemo, stanemo u krug i zažmurimo. Kretali smo se oslanjajući se na onog drugog. To nam je pomoglo da za početak steknemo međusobno poverenje kako bismo ovaj predmet mogli da izučavamo na pravi način. Definitivno će biti zanimljivo – kaže učenik Mateja Cvetićanin.
Osim međusobnog poverenja, uspostavili su i novi vid komunikacije s predavačima.
– Potpuno novi način komunikacije za nas jer smo navikli da se profesorima obraćama s poštovanjem i persiranjem. Na ovom predmetu imamo prisan i drugarski odnos s predavačima, ali i ono što je najvažnije, imamo pravo na svoje mišljenje – kaže Stefan Popović.
Sekretarijat je ovaj pilot-projekat uspešno sproveo u 10 srednjih škola, a za učestvovanje u projektu u narednoj školskoj godini prijavilo se 70 škola, što čini oko 80 odsto svih srednjih škola u Vojvodini. Četiri škole nisu prošle na konkursu, pa će se predavanja o seksualnom obrazovanju, tačnije izborni časovi o temi „zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju“, slušati u ukupno 66 srednjih škola u Vojvodini.
Nastavu će držati profesori, psiholozi i pedagozi koji već rade u školi, ali i nezaposleni nastavnici. Svi oni će u prve dve nedelje septembra proći obuku koju sprovodi Institut za javno zdravlje Vojvodine – objašnjava Tepićeva.
Zbog velikog interesovanja roditelja, nastavnika i đaka, ona ističe da će uskoro inicirati i izmenu Zakona o osnovnom obrazovanju kako bi seksualno obrazovanje zaživelo bar kao izborni predmet u svim školama. Projekat sada sprovodimo u srednjim školama, ali mišljenja stručnjaka su da takvu edukaciju zapravo treba početi ranije, na kraju osnovnog obrazovanja.
Cilj seksualnog obrazovanja je prevencija, đaci uče o seksualnoj zaštiti, seksualno rizičnom ponašanju, polno prenosivim bolestima, ali i o tome kako da neguju prijateljski odnos, kada da stupe u seksualni odnos – poručuje Tepić.
U Udruženju „Roditelj“ podržavaju uvođenje seksualnog obrazovanja u škole, jer, kako kažu, deca sve ranije stupaju u seksualne odnose, a ta tema se i dalje u mnogim krugovima tretira kao tabu. Savremeni razvoj je doveo do pomeranja početka seksualnosti, negde se govori o 10 ili 11 godina, dok današnji roditelji i dalje prave tabu temu od svega toga. Čim se napravi tabu, deca sednu i izguglaju, a „Google“ ih ne može obrazovati kao škola i pravi stručni predavači – smatra Dragana Ćorić iz Udruženja „Roditelj“.
Izvor: Blic