Seks u doba Frankove diktature
„Ukoliko suprug zatraži od vas da se upustite u neobične seksualne aktivnosti, budite poslušne i ne žalite se, ukoliko predloži grupni seks, pristanite i na to“, savetovao je Špankinjama ženski ogranak fašističke Falange, za vreme vladavine diktatora Franciska Franka.
Pripadnice te organizacije bile su slepe poslušnice zloglasnog kaudilja i uređivale svakodnevni život pripadnicama lepšeg pola. Posetioci izložbe koja je nedavno organizovana u Madridu, imali su priliku da steknu uvid u stroge zakone uvedene tokom četvorodecenijske Frankove vladavine.
Zanimljivo je da su kaudiljovi saradnici savetovali ženama da se u trenutku orgazma „oglase cviljenjem“, da bi njihovi partneri znali da su doživele vrhunac, ali da ne podižu glas. Homoseksualnost je smatrana zločinom, a u novinama i na filmskom platnu nije se smelo prikazivati nago žensko telo. Strankinje koje su letovale u Španiji i nosile bikini na plaži, trpele su prezrive poglede lokalnog stanovništva, naročito muškaraca koji su bili ponosni na svoju ulogu „iberijskih mačomena“.
Ženski ogranak Falange takođe je određivao ženama kako da se ponašaju na poslu. „Trudite se da budete neprimetne, budite ljubazne i prijateljski nastrojene prema svima, a vredne kao mravi“, navodi se u pravilniku. Štaviše, ženama nije bilo dozvoljeno da odlaze na posao ukoliko nisu u pratnji oca ili supruga, zbog čega je većina Špankinja materijalno zavisila od muževa.
Srećnice koje su imale posao poticale su iz bogatih porodica i uglavnom su radile kao nastavnice, medicinske sestre ili su bile zaposlene u fabričkim postrojenjima ili na farmama.
Nakon Frankove smrti, 1975. i dolaska na vlast kralja Huana Karlosa, Španija je doživela preobražaj, a ženski ogranak Falange je ukinut. Strani dopisnici bili su iznenađeni brzinom kojom su Špankinje uspele da zaborave prošlost.
Mnoge od njih osećale su se kao ponovo rođene. Obrazovanje je postalo dostupno svima, a slike erotske sadržine preplavile su novine. Takva situacija vodila je rušenju stereotipa o „svemoćnim muškarcima“, i oni su počeli da pomažu suprugama u kućnim poslovima.
„Kao žene i majke, osetile smo obavezu da ispunimo ljudsku, intelektualnu i kolektivnu dužnost i izborimo se protiv društvenih stega za slobodu i pravdu“, napisala je čuvena španska anarhistkinja, Federika Montseni (1905-1994).
Izvor: Danas