Neobične kontraceptivne metode
Prema anketi poznate fabrike lekove „Bayer Healthcare” o kontracepciji u na uzorku od 1500 Britanki od 25 do 34 godine ustanovljeno je da dosta veliki broj žena, koje bi trebalo da su informisane, se zapravo podvrgava „alternativnim” metodama zaštita od trudnoće. Dakle, nažalost, ne možemo dati optimističniji zaključak od ovog: kontracepcija nije daleko dogurala od Srednjeg veka i mračnog doba.
Pošto je potreba za kontracepcijom postoji koliko i sam čovek, uporedo sa evolucijom su kontraceptivne metode bile sve kreativnije i samim tim sve bizarnije. Za vas ovde navodimo neke od najzanimljivijih, da tako kažemo, načina na koje su se žene u prošlosti štitile od neplanirane trudnoće, neretko rizikujući svoje živote!
Što se tiče magijskih obreda, navešćemo jedan sa Grenlanda, gde su se žene trudile da ne pogledaju u Mesec, i kad bi išle na „spavanje” one bi utrljale malo svoje sline na stomak, što je bila dodatna zaštita od Meseca. Pa ni to nije bilo dovoljno, već su i spavale na stomaku. Inače, oduvek i u svakoj mitologiji Mesec je povezivan sa plodnošću.
Ljudi iz Srednjeg veka u medicini su se često oslanjali na vradžbine poput nošenja talismana i ispijanja magičnih napitaka. Neobična metoda kontracepcije iz tog doba je bila zaštita vučjim urinom, koji se nije prikupljao već je žena samo trebala hodati po tlu gde je prethodno vučica mokrila.
Kao najsuroviji prednjači običaj iz napredne civilizacija drevne Kine. Žene su tamo obično pre seksa na prazan želudac pile opasnu mešavinu ulja i žive (koloidno srebro). Kako je živa otrovna, ona izaziva promene u koštanoj srži i može rezultirati neplodnošću. A oko devetog veka pre Nove Ere ginekolozi su kineskim ženama savetovali da odmah nakon seksa pojedu 16 punoglavaca umočenih u živi.
U antičkoj Grčkoj žene su pripremale mešavinu maslinovog i kedrovog ulja koju su koristile kao spermicidno sredstvo. Aristotel je takođe pisao o toj metodi, kao i o činjenici da su žene otkrile kako maslinovo ulje usporava kretanje spermatozoida. To im je omogućavalo da nakon seksa isperu seme iz materice, a da ne ostanu trudne.
U drevnom Egiptu za zaštitu od trudnoće žene su premazivale grlić maternice medom. Iako ne deluje kao spermicid, predstavljao je više mehaničku prepreku koja je onemogućavala spermi da prodre dublje u vaginu, a čak su koristile i mešavinu meda s izmetom krokodila. I danas postoji kontracepcija s medom u obliku dijafragme koja je premazana s medom, a ne sadrži dodate hormone i može se nositi do 48 sati.
U hebrejskom Talmudu opisuje se metoda namakanja prirodnog morskog sunđera u sirće i potom stavljanja tog sunđera u vaginu. Ovakva kontracepcija je imala tri cilja – zaštitu devojčica koje su bile premlade da bi preživele trudnoću, tokom trudnoće kako bi se sprečila oplodnja tzv. sekundarnog jajašca, te kako bi se sprečila trudnoća dojilje. I danas postoji uverenje kako ispiranje vagine mešavinom sa sirćetom nakon seksa sprečava trudnoću.
Neki zapisi iz razdoblja engleske kraljevske dinastije Tjudor spominju brojne biljne tinkture kao preteče današnje pilule za dan posle. Jedna od njih bila je i smotuljak ovčije vune natopljene sirćetom koji se ulagao u vaginu. Ta se metoda, samo prvopomenutoj varijanti sa sunđerom, zadržala kao „regularna” na području Evrope sve do 50-ih godina prošlog veka.
Kada se radi o mehaničkoj kontracepciji, pre kondoma od lateksa kao kontracepcija su služila očišćena creva životinja. To su koristili u antičkoj Grčkoj i Rimu, ne samo kao prevenciju trudnoće već i polnih bolesti. Umesto dijafragme koristila je metoda koja datira iz Evrope 1880. godine, i koja je nalagala je ženama da oplodnju spreče tako što će u vaginu staviti naprstak za šivenje.
Pa, drage čitateljke, vi same vidite, budite srećne samo zbog činjenice da ste rođene ipak u pravo vreme… 😉