O seksu ništa ne zna 90% tinejdžera
Neophodno savremenije seksualno obrazovanje
Mladima u Srbiji neophodno je seksualno obrazovanje! Najnovije istraživanje kompanije “Dureks” pokazalo je da se naša zemlja, zajedno sa Rumunijom, našla u grupi zemalja istočne Evrope s visokim nivoom potrebe za ovakvom vrstom edukacije jer je svega 6,3 odsto mladih edukovano o seksu.
Mladi svet u Srbiji kada želi da se informiše o seksu, najviše se oslanja na prijatelje, što nas u tom segmentu stavlja odmah iza Poljske. Ostali izvori iz kojih se mladi edukuju o seksu, kako istraživanje pokazuje, ne informišu ih u dovoljnoj meri o zaštiti od seksualno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće, što potvrđuje i podatak da je Srbija prva zemlja u Evropi u kojoj se izvrši između 150.000 i 200.000 abortusa godišnje.
Roditelji u Srbiji svoju decu o seksu edukuju najmanje u poređenju sa drugim zemljama u kojima je istraživanje izvršeno. Mladi su roditelje kao svoj izvor seksualnog obrazovanja naveli u svega 10,1 odsto slučajeva, dok je u slučaju njihovih vršnjaka iz Rumunije taj procenat veći za skoro šest odsto i iznosi 15,9 odsto.
Rezultati istraživanja pokazuju da se devojke i mladići ovog uzrasta o seksu i o odnosima u vezama najviše informišu iz časopisa, i to njih 31 odsto. Slično je i sa mladima u svim zemljama u kojima je sprovedeno istraživanje, u Hrvatskoj, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Poljskoj i Rumuniji.
– veoma velika: Srbija i Rumunija
– velika: Češka, Hrvatska i Slovačka
– umerena: Mađarska i Poljska
Izvor: „Dureks”
Sa 4,9 odsto Srbija je takođe druga na listi, odmah iza Hrvatske, po nivou edukacije koji potiče od medicinskih radnika, ali treba istaći da je ovaj vid obrazovanja i dalje na izuzetno niskom nivou. Dr Zoran Rakić, psihijatar seksolog iz ordinacije “Polimedik”, kaže da su rezultati istraživanja “Dureksa” prilično poražavajući za naše društvo. – Mediji imaju najvažniju ulogu u seksualnoj edukaciji Srba. Naravno, ako se to radi kvalitetno i sa stručnim sagovornicima. Nije rešenje uvesti neke predmete u školski sistem. Tu su bitni roditelji, a svi zajedno treba da se edukuju putem medija. Lekari treba da rade svoj posao, naravno, ali je njihov domet ograničen na mali broj ljudi. Tu je i internet, ali na globalnoj mreži se svašta može naći, i te informacije treba uzimati sa rezervom – rekao je dr Zoran Rakić.
Izvor: Blic