Kako prevazići ljubomoru?
Uvek je dobar trenutak da iskreno pričamo o ljubomori. Svi smo ponekad osetili ovaj „gorki začin ljubavi”, a osetili smo ga sigurno i sa suprotne strane, od strane našeg partnera.
Niko nije rođen ljubomoran, ali kako se rađa ljubomora? Nesigurnost je majka ljubomore, a njen otac je strah od samoće.
Uzrok vaše nesigurnosti u vezi može biti ili ponašanje vašeg partnera ili neki striji kompleksi nesigurnosti, koji se ponekad vuku još iz detinjstva.
Ključ ili bar put ka rešenju prolema je pretvoriti ljubomoru u seksi igru. Kad npr. primetite da vaš dečko pohotno gleda neku drugu devojku, vi izgovorite kako je i vama seksi. Ako zaista želite možete je pozvati i u trojku, a i ne morate ići toliko daleko. Poenta je u tome da u tom trenutku ne dopustite da ljubomora koju osećate na vas deluje kao paralizator, nego kao podsticaj. Slično je kao sa tremom.
Ljubomora ne sme da vas izbaci iz igre, nego upravo suprotno. Tim pre što posledice vašeg uključivanja ne mogu biti katastrofalne. Naravno, desi li se nešto nepoželjno, bar možete nakon ovoga izvući pouku i analizirati problem iz svog stvarnog iskustva, koji nije više iracionalan i zbog toga težak za prevazilaženje.
Takođe, ako u prvom momentu pred partnerom odglumite da niste ljubomorni, to će vam omogućiti da se dublje pozabavite svojim problemom sa samopoštovanjem, a ako vas ovaj osećaj toliko tišti da ne možete normalno da živite i funkcionišete, obavezno porazgovarajte svojim partnerom, a možda i sa psihologom.
Ako baš imate problema sa nesigurnošću i posesivnošću u vezi, zbog bilo kojeg od gorenavedenih razloga, razmislite da li biste možda prekinuli takvu vezu i bili neko vreme u vezi sa samim/om sobom.
Ljubomora nije uvek štetna i psiholozi se slažu da je čak poželjna zdrava doza ljubomore. S obzirom da oko nas uvek postoje zanimljivi ljudi koji zaslužuju pažnju, određena doza straha te vrste je opravdana. Ona nas podseća da nam je stalo do voljene osobe i daje nam potrebnu energiju da svoj ljubavni odnos sačuvamo i zaštitimo.