Šta treba da znate pre nego što uradite abortus kod nas
Sve što treba da znate ako želite da uradite abortus u Srbiji – zdravstveno osiguranje ga ne pokriva. U Srbiji se, prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, obavi oko 17.000 abortusa godišnje.
S obzirom na to da seksualno obrazovanje u Srbiji ne postoji i da se svodi na navlačenje kondoma na bananu pred tinejdžerima koji se kikoću, iznenađujuće je da broj neželjenih trudnoća nije veći, kao i to što Srbija, bar kada je reč o zvaničnim podacima, ne iskače iz evropskog proseka. Abortus je legalan u Srbiji, ali je ova tema i dalje na marginama društva. Svi znaju da problem postoji, niko se njime ne bavi osim na nivou bombastičnih naslova koji ne donose suvisle informacije ženama koje se odluče na ovaj korak.
Iz nemoći i straha u ruralnim sredinama, žene se često okreću nadrilekarima i neproverenim ustanovama kako bi u tajnosti prekinule trudnoću, čime dovode svoj život u opasnost. U gradskim sredinama je nešto lakše – abortus nije jeftin medicinski zahvat, ali jeste veoma dostupan. Međutim, informacije o tome gde možete da ga uradite i šta vam je sve potrebno su šture, i neophodna je detaljna pretraga koja često uključuje nestručne savete po ženskim forumima. Zato smo na jednom mestu skupili sve što treba da znate ako odlučite da prekinete trudnoću.
Plaćate iz svog džepa
Prekid trudnoće, osim ako se iza njega ne stoji neki medicinski razlog, vaše standardno osiguranje ne pokriva. U državnim instutucijama cena hirurškog abortusa košta oko 150 evra, u privatnim cene idu i do 300.
Do kad mogu da abortiram?
Prema Zakonu o postupku prekida trudnoće abortus na zahtev pacijentkinje može da se uradi do navršene desete nedelje trudnoće, nakon toga odluku o prekidu trudnoće donosi konzilijum lekara, ili etička komisija, ukoliko je reč o poodmakloj trudnoći.
Gde mogu da prekinem trudnoću?
Pretragom klinika za abortus, na Guglu vam izlaze one koje su vam najbliže, i uglavnom je reč o privatnim ustanovama, zato je najbolje da se konsultujete sa svojim lekarom opšte prakse ili ginekologom, kako ne biste završili na nekom neproverenom mestu. Abortus možete da uradite u svim državnim ginekološko-akušerskim klinikama u Srbiji. Za prekid trudnoće vam nije potreban uput.
Šta ako imam manje od 18 godina?
Prema Zakonu za prekid trudnoće lica mlađeg od 16 godina i lica potpuno lišenog poslovne sposobnosti, potrebna je i pismena saglasnost roditelja, odnosno staraoca.
Zakon navodi da, ako saglasnost ne može da se pribavi od roditelja odnosno staraoca zbog njihove odsutnosti ili sprečenosti potrebno je pribaviti saglasnost nadležnog organa starateljstva.
Da li će neko saznati?
Ne. Čak i ako ste zdravstveno osigurani preko partnera ili roditelja, a imate više od 16 godina, medicinske ustanove ne smeju podatke iz vašeg zdravstvenog kartona da dele bez vaše dozvole.
Da li postoji period čekanja?
Ne. Kada utvrdite trudnoću možete odmah da se raspitate o abortusu, i odete da ga uradite. Doktori sa kojima razgovarate su u obavezi da vam predlože i druge opcije, ali nemaju prava da na vas vrše pritisak da odustanete od abortusa. Takođe možete, ukoliko to želite, da tražite od lekara koji vrše pregled da vam ne pokazuje ultrazvučni snimak i slike fetusa.
Šta treba da uradim pre abortusa?
Pregled pre je obavezan i vrši ga specijalista. U toku pregleda lekar utvđuje starost trudnoće, pribavlja nalaze o krvnoj grupi trudne žene, RH faktoru i anamnestičke podatke o ranijim bolestima, utvrđuje da li postoji opasnost da se zbog prekida trudnoće zdravlje žene naruši, ukazuje na opasnost i posledice prekida trudnoće.
Procedura
U Srbiji su dostupne dve vrste abortusa – nehirurški i hiruški. Nehirurški abortus se obavlja uzimanjem dva leka. Prekid trudnoće na ovaj način može da se uradi do sedme nedelje trudnoće u GAK „Narodni front”. Reč je o antiprogesteronu koji se popije, potom se pacijentkinja upućuje kući i posle 48 sati se daje i drugi lek u obliku tablete koji se zove prostaglandin. Nakon primanja drugog leka žena ostaje u Dnevnoj bolnici četiri sata u okviru kojih se desi pobačaj. Ovakav pobačaj manje je rizičan od hiruškog jer pacijentkinje ne dobijaju anesteziju i nema hirurškog zahvata, ali nije bezbolan. Pilula košta 25.000 dinara, i da bi je koristila, bolnica mora da dobije dozvolu Ministarstva zdravlja. Pilula nije bezbedna za žene koje imaju urođene poremećaje metabolizma ili neka hronična oboljenja, poput oboljenja jetre, kardiovaskularnog sistema, bubrega, astmu, preosetljivost na neku supstancu leka koja bi bila kontraindikacija.
Hirurški abortus radi se pod lokalnom ili totalnom anestezijom. Do 10 nedelje, lekar koristi vakuum uređaj koji „usisava” tkivo iz materice i procedura traje između 5 do 10 minuta. Nakon obavljenog abortusa žene se šalju kući, i preporučeno je mirovanje dva dana, ali ako ne osećate nikakve posledice već sutradan možete da se vratite svojim obavezama. „Reakcije” na hirurški abortus variraju; pojedine žene imaju krvarenje i grčeve nakon zahvata, a kod drugih se ne javljaju nikakvi simptomi. Hirurški abortusi izvode specijalisti ginekologije.
Šta ako sam RH negativna?
Prilikom pregleda lekar utvrđuje rezus faktor, odnosno da li si RH negativna ili pozitivna. Nakon abortusa, RH negativne pacijentkinje primaju anti D globulin. Injekciju moraš da kupiš sama, i odneseš u najbližu zdravstvenu ustanovu.
RH negativne žene primaju anti D globulin kao predostrožnost, jer u slučaju da je plod imao RH pozitivnu krvnu grupu i ukoliko je došlo do razmene krvi postoji šansa da žena stvori antitela koja bi mogla da utiču na sledeću trudnoću.
Posle abortusa
Kontrola nakon abortusa je obavezna, i zakazuje se najčešće dve nedelje kasnije u istoj ustanovi u kojoj je prekid trudnoće obavljen.
Kada je reč o psihičkim posledicama studija objavljena 2015. godine pokazala je da se 95 odsto žena ne kaje zbog urađenog abortusa. Ipak, ova odluka može da bude stresna, a sama procedura i iskustvo traumatično za žene. Ukoliko ste jedna od njih, obavezno potražite pomoć psihologa.
Izvor: Vice