Tinejdž-majke iz neznanja
Istražujemo sa koliko godina novosadska omladina stupa u seksualne odnose; prvo iskustvo već u osnovnoj školi, sve više neželjenih trudnoća
Istraživanja Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Novom Sadu pokazuju da se u poslednjih osam godina granica starosti za prva seksualna iskustva pomera naniže, smanjeno je korišćenje zaštite, što je dovelo do porasta broja polnih infekcija i neželjenih trudoća, koje se najčešće završavaju prevremenim prekidom. Zbog te statistike, lekari i ovdašnje udruženje „Fokus“ organizuju edukacije o seksualnosti, začeću, zaštiti i polno prenosivim bolestima, što je, zapravo, osnovna zdravstvena kultura.
– Sedam odsto sedmaka i osmaka je imalo seksualne odnose, dok je u prvom razredu srenje škole njih 14 seksualno aktivno – navodi Tanja Ilijazović iz Udruženja „Fokus“, po kojoj je Srbija prva u Evropi sa 90 odsto abortusa od ukupno 16.000 adolescentskih trudnoća godišnje. – Šest puta je više aborusa nego ranije, oko 60 odsto devojčica prvi put kod ginekologa dolazi zbog sumnje u trudnoću, polne infekcije, ili zapaljenja polnih organa. Umesto da dolaze preventivno, sa pitanjima o zaštiti, računanju polodnih dana, rizicima…
Zvanična statistika GAK pokazuje da prvo seksualno iskustvo novosadske devojke imaju sa 15, a momci sa 16 godina. Ne koriste zaštitu, malo znaju o prenosivim polnim bolestima, a umesto da sa roditeljima i ginekolozima razgovaraju o intimnim odnosima, najveći izvor informacija su časopisi. To nepotpuno znanje dovelo je do porasta tinejdžera zaraženih humanim papiloma virusima, koji izazivaju karcinom grlića materice, i inficiranih hlamidijom, koja može dovesti do steriliteta.
– Kod nas se godišnje porodi 6.500 žena i 200 adolescentkinja. Oko 20 Novosađanki sa 19 godina prekine trudnoću – predočava dr Aleksadra Kapamadžija iz GAK. – Abortus može imati posledice na kasnija začeća, dok je rađanje rizično po mladu majku i dete.
Najčešće, adolescentkinje rađaju vanbračno, nisu spremne na odgovornost za odgajanje bebe, te novorođenče prepuštaju ustanovama, svojim roditeljima. Malobrojne se odlučuju da zbog prevremenog majčinstva „žrtvuju“ mladost i školovanje.
– Mladima je potrebna pravovremena edukacija o dobu zrelosti za seksualnu aktivnost, metodama zaštite i prevencije od neželjene trudnoće i seksualno prenosivih bolesti – savetuje dr Kapamadžija. – Neophodno je razviti pozitivan odnos prema zdravstvenoj službi, ginekolozima i savetovalištima. Veoma je važno da roditelji otvoreno pričaju o seksu sa decom.
Izvor: Večernje Novosti